strona głowna
o zalewajce - o radomszczańskiej zalewajce
przepis na zalewajkę
zalewajka wpisana na listę produktów tradycyjnych
zalewajka otrzymała nagrody i certyfikat
Smak zalewajki. Jak smakuje prawdziwa zalewajka?
kulinarny rekord Polski - zalewajka wygrywa
radomszczańską zalewajkę polecają firmy i restaurację
fraszki o zalewajce - fraszki o zupie

jadłospis
strona główna - strony miłośników zalewajki

II Ogólnopolski Festiwal Zalewajki

Smacznie, ciekawie i radośnie. Tak zapowiadamy II Ogólnopolski Festiwal Zalewajki, który odbędzie się 11 września (niedziela) w Parku Świętojańskim w Radomsku. W ubiegłym roku impreza zdobyła nie tylko podniebienia, ale też serca znawców i amatorów tego co dobre i apetyczne, w szczególności ceniących tradycję i smak zawarty w radomszczańskiej zalewajce.

Tegorocznemu festiwalowi, podobnie jak w roku ubiegłym, przyświecać będzie idea promocji zdrowego odżywiania - szczególnie wśród dzieci, a także kultywowania tradycji i obyczajów związanych z kuchnią polską, dlatego z myślą o naszych milusińskich przygotowano wiele atrakcji.

Zaczynamy o godz. 12.00 „Wielkim gotowaniem” radomszczańskiej zalewajki w siedzibach restauracji biorących udział w festiwalu, które serwując kulinarny specjał wg oryginalnej receptury, jednakże we własnym wykonaniu, walczyć będą o głosy publiczności w konkursie „Najlepszy smak radomszczańskiej zalewajki”oraz uznanie jury w konkursie „Mistrz radomszczańskiej zalewajki”. Spośród uczestników głosowania rozlosowane zostaną nagrody, w tym nagroda główna. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu,a zarazem przewodniczącym jury w konkursie branżowym, będzie znany smakosz, dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz, który w towarzystwie laureata ogłoszonego w lipcu konkursu dla dzieci na fraszkę o radomszczańskiej zalewajce, również ugotuje nasz lokalny przysmak.

Edukacyjno – zdrowotny wymiar tegorocznego festiwalu skierowany jest głównie do dzieci, dlatego z myślą o nich, w programie  znajdą się slowfoodowe warsztaty smaku, które poprowadzi prezes międzynarodowej organizacji Slow Food w Polsce p. Jacek Szklarek, a także prezentacja etnograficzna poświęcona polskim obrzędom, tradycjom i obyczajom. Będzie można m. in. zobaczyć jak dawniej celebrowano posiłki, jak wyglądał sposób zasiadania do stołu, podawania potraw, jaki miało to związek z dorocznym kalendarzem obrzędowym i rodzinnym. Będzie mowa o znaczeniu żuru, głównego składnika radomszczańskiej zalewajki w medycynie ludowej, o miejscu tego lokalnego specjału wśród polskich zup. Blok etnograficzny doskonale wpisuje się w ideę ruchu slow food, który propaguje powrót do tradycji, regionalnych specjałów i określonego sposobu odżywiania i spożywania posiłków. Uczestnicy warsztatów będą mogli skosztować prawdziwych soków z jabłek i marchwi z polskiej tłoczni, porównać je z tymi dostępnymi w kartonach, spróbować oryginalnej wędliny czy też lodów wytwarzanych z pistacji rosnących na zboczach wulkanu Etna. Będzie też mowa o rozprzestrzeniającej się „modzie” na zdrowe odżywianie, która dociera do Polski. Wszystko to przeplatane konkursami w atmosferze doskonałej zabawy.

Mamy nadzieję, że po tych doświadczeniach milusińscy nie będą sięgać po słodzone napoje i fast-foody, a ich rodzice większą uwagę zwrócą na to, z czego przygotowywane są posiłki oraz w jaki sposób spożywane. Jak ktoś kiedyś powiedział „jesteś tym co jesz”, a należałoby jeszcze dodać” … i jak jesz”.

Tradycyjnie już podczas festiwalu wszyscy, którzy mają problemy z dietą lub chcą ich uniknąć w przyszłości będą mogli zasięgnąć indywidualnych porad i konsultacji u dietetyków, na specjalnie w tym celu przygotowanym stoisku.

Nie tylko kulinarne klimaty unosić się będą tego wyjątkowego dnia nad Parkiem Świętojańskim w Radomsku, bo Ogólnopolski Festiwal Zalewajki to także doskonała muzyka. W tym roku zaprosiliśmy uwielbianą przez dzieci Majkę Jeżowską, a także niekwestionowaną gwiazdę polskiej sceny muzycznej Halinę Frąckowiak. W największych przebojach lat 60',70',80' i 90' usłyszymy natomiast grupę wokalną Szafa Gra.

Festiwalowi towarzyszyć będzie kiermasz rękodzieła/jarmark staropolski, podczas którego całe bogactwo ręcznie wykonanych przedmiotów i smacznej, zdrowej żywności zaprezentują artyści,rzemieślnicy i wytwórcy z całej Polski. Na terenie jarmarku utworzona zostanie także specjalna aleja slowfoodowa dla producentów wyrobów, które otrzymały rekomendacje tej organizacji.

W tym roku festiwal poprowadzi znany dziennikarz radiowy Dariusz Maciborek.

To tylko niektóre z propozycji przygotowanych na tę niepowtarzalną wrześniową niedzielę. Aby się o tym przekonać warto przyjść 11 września do Parku Świętojańskiego w Radomsku, a już dziś zaznaczyć tę datę w swoim kalendarzu.

Do zobaczenia!

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
radomsko.plUrząd Miasta Radomsko

tel +48 44 685 44 55  fax +48 44 685 45 13
promocja@radomsko.pl

smakui
regulamin
zgloszenia
kontakt z organizatorami festiwalu zalewajki Radomsko 2012

201520142013
2012

2010